Mat. prasowe/ Netflix/ Das Erste
Serial szczególnie poruszający, który nakręcono w celu przedstawienia niemieckiej młodzieży historię ich ojczyzny. Charité na wojnie jest tytułem obowiązkowym każdego miłośnika historii XX wieku.
Mat. prasowe/ Netflix/ Das Erste
Serial szczególnie poruszający, który nakręcono w celu przedstawienia niemieckiej młodzieży historię ich ojczyzny. Charité na wojnie jest tytułem obowiązkowym każdego miłośnika historii XX wieku.
[SPOILERY!]
Charité na wojnie to spin-off Charité - niemieckiego serialu medycznego, nakręconego pod patronatem publicznej stacji telewizyjnej Das Erste. Serial osadzony został w latach 1943 - 1945, opowiada o realiach wykonywania zawodów medycznych w hitlerowskich Niemczech. Akcja toczy się w berlińskim szpitalu Charité, gdzie Anni, studentka medycyny próbuje wykorzystać przypadek żołnierza w swojej rozprawie z psychiatrii. Nieoczekiwanie brat bohaterki, Otto wszystko komplikuje...
Anni jest młodą dziewczyną, która stara się osiągnąć sukces w medycynie. Jej mąż, Artur Waldhausen, jest pediatrą dziecięcym. Oboje, jak to większość Niemców w tamtych czasach, wierzą w "ostateczne zwycięstwo". Życie bohaterki zmienia się o 180 stopni, kiedy Otto Marquardt, brat Anni próbuje ocalić przed powieszeniem żołnierza, który został oskarżony przez Wermacht o wykręcanie się przed służbą wojskową. Otto udaje się do Maxa de Crinisa, psychologa w szpitalu Charité, który ma podjąć decyzję o skazaniu służbisty na powieszenie. Z powodu odmiennych zeznań żołnierza i brata Anni, bohaterka próbuje ocalić brata przed konsekwencjami kłamstwa. Niestety, pomimo rozmowy z psychologiem, jednocześnie będącym promotorem jej doktoratu, żołnierz zostaje skazany na śmierć. Od tamtego czasu Anni jest inwigilowana przez zatwardziałego nazistę. Kolejnym dramatem dla studentki jest urodzenie córki z wodogłowiem - prawo hitlerowskich Niemiec skazywało niepełnosprawnych, nieuleczalnie chorych i "niepotrzebnych" reżimowi na śmierć. Ściera się w tym momencie ze swoim mężem, ogłupionym ideologią czystości rasy, który chce swoje nowo narodzone dziecko wysłać do komory gazowej.
Fot. Netflix
Serial oprócz wątku Anni porusza także aspekty społeczno-prawne, które panowały w ówczesnych Niemczech. Artykuł 175. skazywał osoby homoseksualne na śmierć, więzienie, dozór policyjny lub kastrację. Popularność homofobii wśród środowiska lekarskiego Charité kończy się w obliczu skazania brata Anni, Otto Marquardta i kochanka Martina Schellinga, szpitalnego pielęgniarza. Podstawą wyroku był donos siostry Christel, "nazistowskiej szczekaczki". W serialu nakreślono także aspekty moralne eutanazji (poglądy Artura Waldhausena), zasady neutralności lekarzy (opór dr Sauerbaucha przed zbrojeniem szpitala w obliczu klęski III Rzeszy), ale również partyzantki antyhitlerowskiej (akcje dr Junga, Margot Sauerbauch, Fritza Kolbe i Marii Frisch). Tytuł ośmiesza także nazizm, poprzez przerysowanie niektórych postaci. Co do postaci, to na potrzeby serialu pominięto niektóre sytuacje z życia bohaterów w celu dopasowania ich do fabuły. Oglądając serial nie czułem się przytłoczony ogromem wątków - wszystkie wzajemnie się uzupełniały. Jeżeli chcecie zapoznać się ze wszystkimi aspektami, które tam poruszono, to koniecznie go obejrzyjcie! Żałuję, że nie nakręcono więcej odcinków. Gra aktorska jest rewelacyjna! Dobór obsady idealnie oddaje ducha przedstawionych postaci.
Tytuł składa się z niewielu, bo sześciu odcinków, trwających ok. 51 minut. Jest to pozycja do obejrzenia na raz, według mnie jest to niedoceniony serial, dostępny na platformie Netflix, który skłania oglądającego do zastanowienia się nad skrajnie prawicowymi poglądami.
Zapisz się i otrzymuj jako pierwszy informacje o promocjach i nowościach!