Kobiety w radykalnej rzeczywistości islamu - recenzja serialu "Kalifat"

Kobiety w radykalnej rzeczywistości islamu - recenzja serialu "Kalifat"

fanart.tv

Szwedzkie dżihadystki, które pragną zmienić świat i żyć na własnych warunkach.

"Kalifat" przedstawia losy trzech odważnych kobiet, które nie boją się sprzeciwić woli mężczyzn w społeczności, w której niewiele znaczą. Jest to opowieść o szwedzkich muzułmankach, które podstępem zostały zwabione do miejsca, w którym prawa kobiet praktycznie nie istnieją. Z bestialskim systemem walczy zacięta szwedzka policjantka. 

Kobiety w ISIS

Szwedzka produkcja przedstawia realizm życia w Państwie Islamskim. Ogromną rolę odgrywa tu polityka liberalnej Szwecji, która wpływa na powodzenie rekrutowania młodych kobiet w szeregi dżihadystów.

Głównymi bohaterkami są m.in. dwie studentki, pragnące zaangażować się w życie islamu i całkowicie oddać się Allahowi. Ich poglądy spotykają się z ogromnym oporem społecznym i kontrolą rodzicielską. Mimo to, nie zważają na racjonalne argumenty bliskich i potajemnie przygotowują się do wyjazdu ze Szwecji, nie mając pojęcia, co czeka na nie w Syrii. Ich naiwność i nastoletni bunt mogą być tragiczne w skutkach.

fot. viva.pl

Pervin (Gizem Erdogan) jest młodą matką czteromiesięcznej dziewczynki, która również znalazła się w Syrii wskutek manipulacji Państwa Islamskiego. Kobieta jest żoną dżihadysty, który w głębi serca nie chce zabijać i nie chce żyć w ten sposób. Miota się pomiędzy całkowitym oddaniem w wierze, a racjonalnym podejściem do tego, jak ta wiara na niego wpływa. Dręczą go ciągłe wyrzuty sumienia spowodowane zabójstwem niewinnych dzieci, podczas jednego z przeprowadzonych przez jego grupę ataków terrorystycznych.

Mężczyzna nie jest muzułmaninem, dla którego żona niewiele znaczy. Stara się traktować małżonkę z godnością i nie chce wyrządzić krzywdy zarówno jej, jak i swojej córeczce. Jest to jednak ogromna zasługa Pervin, która jest silną, racjonalną i niezwykle inteligentną kobietą. Potrafi stanąć na wysokości zadania, pomimo trudnych warunków, a mobilizuje ją do tego troska o córkę.

Dzięki przyjaciółce nawiązuje kontakt ze szwedzką policjantką, która pomaga jej w ucieczce, w zamian za tajne informacje dotyczące planowanego od dawna zamachu dżihadowskiego na Szwecję. Kobieta jest zmuszona do szpiegowania swojego męża.

W trakcie ucieczki pojawiają się komplikacje, z powodu których Pervin musi podjąć niewyobrażalnie ciężką decyzję.

Fatima (Aliette Opheim) jest typem policjantki, który bardzo często pojawia się w tego rodzaju produkcjach, zwłaszcza skandynawskich. Jest niezależna, działa na własną rękę i angażuje się w sprawę również ze względów prywatnych. Ze wszystkich sił stara się powstrzymać atak, co jest niemałą trudnością, ze względu na to, że jako policjantka została zawieszona. W swojej determinacji działa pochopnie i nie zważa na środki, jakimi posługuje się, by uratować setki obywateli Szwecji.

Aktualny i wstrząsający

Serial w dużej mierze ma wydźwięk polityczny, jednak widz nie jest bombardowany licznymi wątkami pobocznymi. Uwaga obserwatora skierowana jest na wewnętrzny świat postaci. Napięcie ani na chwilę nie gaśnie. Fabuła unaocznia, z jakich pobudek ludzie młodzi decydują się na tak ogromną ofiarę. Taka postawa szwedzkiej młodzieży wynika z pewnej niezgody na brak swobody, ograniczenia w samodzielnym podejmowaniu decyzji, jak i z kontrolowania ich zachowań. Pragną wnieść w ten świat coś wyjątkowego, chcą być bohaterami, przez co rewolucyjne hasła i islamska propaganda stają się dla nich szansą na życie według własnych zasad. 

Współczesna młodzież podąża za tłumem i jest niezwykle podatna na to, co jest na topie w danym czasie. Młodzi szukają głębszego życiowego sensu, i właśnie wtedy pojawiają się rekruterzy, którzy z premedytacją sieją mętlik w ich umysłach, zachęcają do podejmowania samodzielnych decyzji i obiecują im życie w luksusach. Gdy już mają pewność, że nie zdołają się wyłamać, zostawiają młode kobiety na pastwę losu, wydają je za mąż i skazują na życie w samotności i niewoli. 

Jest to produkcja, która ukazuje siłę kobiet, ich zaradność oraz wolę zmiany swojego życia na lepsze. Niekiedy jest to heroiczna walka, która wynika z troski o drugiego człowieka i lojalności wobec innych kobiet, które znalazły się w podobnej sytuacji. 

"Kalifat" jest serialem realistycznym, w którym jak w życiu, nie wszystko dzieje się po naszej myśli i nie mamy wpływu na wybory, jakich dokonali ludzie, na których nam zależy.

Warto pochylić się nad tym tematem, ponieważ jest to współczesny problem naszej cywilizacji. Obejrzyj zwiastun już teraz! 

 

Naprawa świata po 11 września - wojna nigdy się nie kończy Naprawa świata po 11 września...

Jeśli szukasz wciągającego serialu psychologicznego, ta pozy...

Zombie w średniowieczu? A jednak, czyli serial "Kingdom" od Netfilxa Zombie w średniowieczu? A jedn...

Młody książę Lee Chang w wyniku pałacowej intrygi uknutej pr...

Komentarze

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się i otrzymuj jako pierwszy informacje o promocjach i nowościach!